Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić rozpoczynając rozgrywkę, jest stworzenie swojego bohatera. Tak jak i w większości tego typu gier, i tu nie jest to znacząco trudne – raczej intuicyjne. Na stworzeniu idealnego profilu możemy spędzić wiele godzin, ale można to zrobić również w kilka chwil – wystarczy kliknąć na losowy wybór cech i rozpocząć rozgrywkę. Nie każdy gracz jednak zdecyduje się na coś takiego, chcąc grać dobrze dopasowanymi do swoich preferencji statystykami. 

Podczas tworzenia swojej postaci w Nioh 2 wybieramy nie tylko statystyki, ale również i wygląd. Do możliwych opcji należy nie tylko wybór twarzy, włosów, czy też makijażu, ale również wielkość konkretnych części ciała, czy też ich kształt, co znacząco wpływa na zindywidualizowanie naszego bohatera. Grając tak stworzoną postacią, będziemy czerpać z rozgrywki znacznie więcej satysfakcji. Jeżeli jednak w trakcie rozgrywki zapragniemy zmienić swój wygląd, to jest to na szczęście możliwe. W grze, na mapie regionu szukamy punktu startowego i opcji Chata. Tam zmienimy to, co potrzebujemy zmodyfikować. 

Na samym początku skorzystajmy z Dojo. To misje treningowe, które pozwolą na zaznajomienie się ze światem gry. Dzięki nim poznamy motorykę naszego bohatera, mechanikę gry i wiele szczegółów, które później pomogą nam w rozgrywce. Nie przeskakujemy nudnych naszym zdaniem elementów – grajmy rzetelnie od samego początku, bo to nam się zwyczajnie opłaci.